Terapeutická komunikácia

Terapeutická komunikácia je nový systém komplexného prístupu k pacientovi a v prípade detských pacientov, aj prístup k ich rodičom. Ak sa spoja profesionáli v oblasti komunikácie a profesionáli v oblasti manažmentu detského pacienta, nemôže to dopadnúť zle. Na pôde najväčšej detskej nemocnice v strednej Európe, v Národnom ústave detských chorôb sme v roku 2019 spustili unikátny projekt. Vtedajší generálny riaditeľ ústavu doc. MUDr. Ladislav Kužela CSc.,  prišiel s víziou úplne nového prístupu k pacientom. Spojili sme sily, radili sme sa s psychológmi, rovnako cenné rady priniesli aj odborníci Národného ústavu detských chorôb. Slovo dalo slovo a dlhoročná odborníčka na komunikáciu Mgr. Zuzana Čižmáriková PhD., MPH prišla s projektom, ktorý nestojí veľa financií, naopak, chcelo to len chuť pracovať a nájsť mysľou otvorených ľudí a projekt bol na svete. Po prvom roku fungovania môžeme skonštatovať, že náš demo projekt mal veľký zmysel a priniesol po roku omnoho viac, ako si aktéri dali na štartovacej čiare.

Presne cielenou komunikáciou sme terapeuticky aktívne pôsobili na negatívne faktory, ktoré ovplyvňujú detského pacienta vstupom na pôdu nemocnice. Rovnako veľkú záťaž prežívajú aj rodičia. „Je úplne samozrejmosťou, že vaše dieťa je to najdôležitejšie, čo máte a jeho zdravie prevyšuje akékoľvek iné ľudské hodnoty. Môžete nám ale veriť, že každý  jeden detský pacient, musí byť pre nás najvyššia priorita. Pre našich pacientov však chceme ešte viac. To, že poskytujeme špičkovú zdravotnú starostlivosť, berieme ako samozrejmosť, ale vieme urobiť oveľa  viac. A  vy, rodičia, a najmä vaše deti, si to zaslúžite,“  vysvetlil pri štarte projektu potrebu zvýšiť štandard  služby aj mimo poskytovania zdravotnej starostlivosti vtedajší generálny riaditeľ Národného ústavu detských chorôb, doc. MUDr. Ladislav Kužela, CSc., MPH., ktorý je dnes aj podpredseda nášho občianskeho združenia.

V prvom kroku špecialisti pripravili sériu videí pre detského pacienta. Hlavnými hrdinami sú deti, ktoré sprevádzajú nemocnicou svojich kamarátov. „Snažíme sa hravou zrozumiteľnou formou vysvetliť a ukázať najmenším pacientom jednotlivé medicínske  úkony, ktoré ich čakajú na nemocničnej pôde. Neprirodzené obavy z toho, čo ešte nezažili a nepoznali. Strach z neznáma nepomáha krehkej detskej psychike, preto veríme, že  novým  komunikačným prístupom dokážeme deti presvedčiť, že nemocnice sa netreba báť.“ Vysvetlila predsedníčka združenia Zuzana Čižmáriková. 

Projekt pacientsky orientovanej komunikácie však zahŕňa aj sériu edukačných článkov, videí a rozhovorov s najlepšími odborníkmi v rámci ústavu. Tie zase smerujeme na rodičov našich najmenších pacientov.


Fotogaléria

 Terapeutická komunikácia

Videogaléria